Kłopoty z kręgosłupem. Jak się leczyć?

Mam kłopoty z kręgosłupem, ale choruję też na wysiękową postać zwyrodnienia plamki żółtej. Dostałam skierowanie do sanatorium i miałam nadzieję, że zaordynują mi tam kąpiele borowinowe. Okulista powiedział jednak, że przy AMD zabiegi rozgrzewające, np. borowinowe, są niewskazane. Jak więc leczyć kręgosłup?

Choć wiele jest wskazań do stosowania kąpieli borowinowych, m.in. choroby stawów i kręgosłupa, nie wszyscy mogą z nich korzystać. W schorzeniu, na które Pani cierpi – wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki żółtej – dochodzi do nieprawidłowego rozrostu naczyń krwionośnych pod siatkówką oka. To powoduje krwotoki, którym sprzyjają ogólne zabiegi rozgrzewające.

Dlatego pacjentom z tym schorzeniem są one niewskazane. Kłopoty z kręgosłupem moż na leczyć także przez aktywność fizyczną – jest konieczna i nic nie może jej zastąpić – i zabiegi rehabilitacyjne. Nie musi też Pani zupełnie rezyg nować z leczenia borowiną. Radzę wypróbować maść borowi nową. Działa tak samo jak kąpiele borowinowe – łagodzi stany zapalne, a stosowana miejscowo jest całkowicie bezpieczna.

Anka Autor